Aktif Karbon Filtreler Nerelerde Kullanılır?

Aktif Karbon Filtreler Nerelerde Kullanılır?

Aktif Karbon Filtreler Nerelerde Kullanılır?

11/06/2022

Bir hava temizleme sistemi sahibi olan veya olacak herkesin araştırma sırasında aklına gelen hangi filtreyi kullanmalıyım sorusudur. Bu noktada günümüzde bulunan birçok seçeneğin arasından insanların neden aktif karbon filtre seçimini yaptığını ve nerelerde kullandığını öğrenmek ise seçim yapabilmek adına oldukça faydalı olacaktır.

Aktif karbon filtreleri, aşırı gözenekli olacak şekilde işlenmiş, tipik olarak granül veya toz blok formundaki küçük karbon parçalarıdır. Boyutları aslında o kadar büyüktür ki, sadece bir gram aktif karbon kolayca 500 m2 veya daha yüksek bir yüzey alanına sahip olabilmektedir. Sahip oldukları bu geniş yüzey alanı, karbon filtrelerin geleneksel karbondan katlanarak daha fazla kirletici ve alerjeni adsorbe etmesini sağlar. Adsorpsiyon, havadaki veya sudaki organik bileşiklerin aktif karbon ile kimyasal olarak reaksiyona girerek filtreye yapışmasına neden olduğu farklı bir işlemdir. Aktif karbon ne kadar gözenekliyse, o kadar fazla kirletici yakalayacaktır. Bu filtreler en çok ev hava temizleme sistemlerindeki tehlikeli bileşikleri gidermek için kullanılır.

Öte yandan, aktif karbon filtreleri kullanmanın birçok faydası daha vardır. Bu temizleyiciler, insan sağlığına tehlike oluşturabilecek istenmeyen veya zararlı kirleticilerden havayı temizlemek için kullanılabilir. Bilinen alerjenleri veya toz, tiftik, küf sporları, sigara, evcil hayvan kılı, yaygın kimyasalları, benzen ve diğer uçucu organik bileşikler gibi safsızlıkları yakalamak için kişisel yaşam alanlarında da sıkça kullanılmaktadırlar. Atmosferin kirlenmemesi adına çok daha büyük sistemlere sahip olan fabrikalarda da kullanılan bu filtreler, gündelik hayattan endüstriyel ihtiyaçlara kadar geniş bir alanda işlev görür. Havayı temizlemek için kimyasal reaksiyonlar kullanan karbon filtreler, birçok faydasının yanı sıra hoş olmayan kokuların giderilmesine de yardımcı olur. Kirlenmiş hava, filtrasyon sistemine girerek aktif karbondan geçer, adsorpsiyona uğrar ve arıtılır.

Aktif karbon filtre seçiminde en önemli sorulardan bir diğeri ise çeşidine göre nerelerde kullanıldıklarıdır. Tüm aktif karbon filtreleri, normal karbon filtrelerinden önemli ölçüde daha yüksek miktarda hava kirleticisini giderir, ancak bazı farklılıklar vardır. Bazı filtreler diğerlerinden daha fazla aktif karbon içerir ve bu, safsızlığı giderme kapasitesini etkileyebilir. Bir filtrede ne kadar aktif karbon olursa, o kadar fazla kirletici madde yakalar ve o kadar hızlı emer. Ek olarak, yüksek seviyelerde aktif karbon bir filtrenin ömrünü uzatır. Daha az değiştirme gerektirecek ve daha uzun süre temiz hava yaymaya devam edecektir. Filtreleme hızını etkileyen diğer bir faktör de aktif karbon partiküllerinin boyutudur. Bu noktada kullanıcının aktif karbon filtresini nerede ve ne amaçla kullanacağı ve arıtılması hedeflenen maddeler seçimindeki en büyük kriterler olacaktır.

Herhangi bir hava temizleme sisteminin önemli bir parçası olan aktif karbon filtreler, daha küçük partiküller ile daha hızlı adsorpsiyon oranları sağlar. Gelişmiş hava temizleyici sistemlerde bulunan en gelişmiş aktif karbon filtreleri, evde veya ofiste kullanılabileceği gibi; hava kirliliğinin giderilmesi istenen daha birçok alanda kullanılabilirler.

DamlaNem ise, 1993 yılından bu yana ağırlıklı olarak nem alıcı ürünlerle depolama ve sevkiyat güvenliğinde faaliyet göstermekte olup, aktif karbon ürünleri konusunda CARBOTECH (Almanya) firmasının çok çeşitli ve yaygın uygulama alanları olan aktif karbonun güvenilir Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. Yıllar içerisinde ürün gruplarını artırarak müşterileri için kaliteli, güvenilir ve süreklilik sağlayan ürünleri bünyelerine katmaya devam ederek deneyimli mühendis kadrosu ile aktif karbon filtreleri ve kullanımında müşterilerine olabilecek en uygun ve kaliteli çözüm ortaklığını sunmaktadır.